Zpět na ostatní trasy
Brněnská přehrada a její okolí je významná rekreační oblast Brna. I když je to s vodou bohužel mizerné, je možné, že se časem dočkáme kvalitnější vody bez sinic. Ale to by nás nemělo odrazovat od výletů, ať už peších, tak i na kole. Cesta tramvají(na zastávku Přístaviště jezdí o víkednu linky 1, 3 a 11) je pohodlná a na hlavní východisko tras to není víc jak 250 metrů. Takže proč ne?

1. Z přístaviště až do Žebětína


Tramvají číslo 1, 3, 11 pojedeme na zastávku Přístaviště. Odtud půjdeme k přehradě. Je možné si dát něco na stáncích. Hlavně je ale třeba si všimnout rozcestníku. Je zde červená značka. Po ní půjdeme směr Rakovec. Z Rakovce stále po červené. Cesta se začíná zvedat a jdeme kolem chatek. Konečně vyjdeme k silnici. Místo se nazývá U Křivé Borovice. Stále po červené. Krásný pohled na Žebětín. Náhle cesta zatáčí víc do lesa a rychle klesá dolů. Je zde potůček a rozcestník Horákův žleb. Zde změňte červenou za modrou. Po modré dojdete do Žebětíně. Odtud jedeme busem na Mendlovo náměstí. Hezká, dlouhá cesta(autobusem:-)). To je vše.

2. Z přístaviště přes Ríšovu studánku na lávku, přes Tři kříže a Rozdrojovice zpět


Tentokrát to bude náročné, nic pro slabé nátury, ale budou i hezká místa. Tramvajemi dojedeme na Přístaviště. Vystoupíme a jdeme na rozcestí, v podstatě stačí jít kolem stánků k lodím. Ale my nepojedeme lodí. Půjdeme po žluté na Ríšovu studánku. 4 kilometry. První kilometr je směšný, spíše na rozcvičku. A pak to začíná. Hezká lesní asfaltovaná cesta až na Ríšovu studánku. 3 kilometry nenáročného, ale dlouhého stoupání. Vhodné pro cyklisty. Hurá! Jsme na Ríšově studánce. Odpočineme si a dáme se po modré 4 km na Veveří. Cesta je z kopce, je hezká, pro cyklisty v některých místech blbá. Sejdeme k silnici a pojďme po ní na lávku přes přehradu. A máme tu rozcestí na druhé straně lávky. Lávka je hezká. Ještě půl kilometru půjdeme na rozcestí nad Zouvalkou. Nyní velké rozhodování. Jít nejít po červené. Začátek je těžký, pak už nudná pohoda. Jít nejít po modré do Rozdrojovic. Já jsem zvolil modrou. Nejprve nás čekají 2 kilometry ještě pohodové na rozcestí Tři kříže. Zde se napojí zelená. Po zelené a modré půjdeme oborou kole Tří křížů na rozcestí Trnůvka. Obora je nádherná i když asi zvěř neuvidíte, počáteční stoupání je náročné, možná taky nikoho nepotkáte. Jsme na Trnůvce. Hurá. Už jen 1,5 kilometrů po modré nad Rozdrojovice. A pak po zelené(jiné zelené) kilometr dolů k Osadě, to jest už přehrada. A pak už jen 2,5 kilometru, které za vás nikdo neujde, když to zvládnete, jste opět na Přístavišti a to už jsou tramvaje blízko. Když to sečtu, ty kilometry, z Ríšovy studánky asi 11 km do Rozdrojovic, kilometr dolů, 2,5 km k tramvajím, 4 km na Ríšovu studánku, no skoro 20 km. Nic pro slabé nátury(řekl bych já).

3. Přes Helenku na Podkomorskou myslivnu a zpět a pak na přehradu


Autobusem se dopravíme na zastávku U borovice za Bystrcí. Je na znamení. Od zastávky půjdeme chvíli po silnici dál, až narazíme na odbočku z lesa. Je to v místě, kdy silnice zatáčá doleva na Žebětín. Půjdeme po polní cestě rovně(od zastávky pořád rovně prostě) a to už bychom si měli všimnout červené turistické trasy. Dojdeme po ní na rozcestí Horákův žleb a půjdeme dále po ní na Helenčinu studánku. Je to celkem hezká cesta. 2 kilometry lesem. Voda v Helenčině studánce je pitná a tak se určitě osvěžte. Dále půjdeme pořád po červené až na Podkomorskou myslivnu. Pozor na značení a na prudká klesání. Prohlédneme si okolí Podkomorské myslivny a půjdeme po žluté turistické značce do kopce na rozcestí Stinská. Není to odtama daleko na Masarykův okruh, ale pro nás je důležité jít po zelené zpět k Helenčině studánce a potom po zpevněné cestě(opět po zelené) na Ríšovu studánku. Touto cestou jezdí hodně cyklistů. Jsme u Ríšovy studánky. Nyní je možnost volby. Kratší cesta je po žluté 4 km až na přístaviště. Delší varianta je jít po zelené přes Vrtačku na Oboru(velice prudké klesání z Vrtačky k Oboře!). Bohužel zde nestaví lodní doprava a tak je nutno jít pěšky kolem vody, nebo si počkat na autobus, který v pracovních dnech jezdí každou půlhodinu. Já jsem chvilku počkal a popojel na zastávku Rokle a až odtamtud jsem šel kolem vody k tramvaji. A tím náš výlet končí.

4. Z Medlánek přes Velkou Babu a Jinačovice na přehradu


Až na občasné potíže, doporučuji tuto trasu cyklistům. Výchozí bod: Zastávka MHD Medlánky. Od ní pojedete po zelené značce přes studánku Pergl k rozcestí U obrázku. Zde se připojuje žlutá značka. Zelená zde končí, musíte tedy pokračovat po žluté. Na Velkou Babu je to ještě 1 kilometr. Cesta už je každopádně lepší a zajímavější. Po cestě nahoru pojedeme přes jednu lesní křižovatku - tam pozor, abyste pokračovali správně. Cesta nás opět donutí tlačit kolo. Po dalším tlačení jsme konečně na Velké Babě (je však možno jet od lesní křižovatky naohru po široké lesní cestě a následně se připojit na zelenou značku z Řečkovic doleva. Je to zalesněný kopeček, takže toho moc neuvidíte. Poté sjedete po žluté pod Velkou Babu a dále pokračujete na rozcestí Pod Kopaninami. Po žluté pojedeme dále na rozcestí Pod Sychrovem. Je to poměrně vlnitá cesta. Když dojedeme pod Sychrov, dáme se po červené značce směr Jinačovice. Téměř 2 kilometry plné zajímavého sjezdu terénem a po poli. Jakmile vyjedeme z lesa k poli, dáme se doprava, ne doleva!! Sjedeme do Jinačovic a z nich se dáme po silnici doleva do Rozdrojovic. Ano, nepojedeme přímo do Bystrce, nýbrž odbočíme do kopce do Rozdrojovic. Odtamtud vyšlapeme podle turistických značek kopec. A teď bombónek: jako odměna za vyšlapání nás čeká krásný sjezd k Osadě. A to už byste museli být blbí, abyste netrefili k přístavišti. Neustále kolem vody.
Zpět na ostatní trasy