Tvůrce webu je i pro tebe! Postav třeba web. Bez grafika. Bez kodéra. Hned.
wz
V této sekci prezentuji svoje nápady na možné procházky po Brněnském okolí. Časem přibudou i fotky.

Prígl aneb brněnská přehrada:)

!!Již více než 15 tipů na výlet v této části!!




Tento průvodce není vyčerpávající, ale budu ho postupně doplňovat, takže časem by to mohl být ucelený soubor tipů na výlety po okolí Brna. I na kolech. Vím sice, že knížek o procházkách je hodně, ale každý na to jde jinak. Stejně tak i já. Pokud jde o pěší trasy, jsou snadno přístupné pomocí MHD, cyklotrasy často vedou i dál. Časem sem přidám fotky, aby byla orientace na trasách ještě lepší.

Ještě bych si dovolil zde říct jeden můj názor: i když je Brno dost nízko položené, najdeme v okolí zajímavé kopce a pokud je skombinujeme dohromady, převýšení se pomalu blíží lehčí trase na horách. Velký kontrast je mezi severem a jihem Brna. Zatímco na jihu vás čekají rovinky a nepříliš velká stoupání, na severu je kopců opravdu habaděj (což určitě uvítají cyklisté - drsnější trasy i za Brnem!). Nyní popsána i super náročná trasa v této části!

1. Ze Soběšic do Mokré Hory - vhodné pro cyklisty


Z Králova Pole, nádraží, anebo z Husovic, neob přesněji z Lesné vyjeďte autobusem do Soběšic. U smyčky je rozcestník. Najděte si cyklotrasu kolem Brna a tu sledujte směrem Mokrá Hora, Bystrc. V Sobešicích půjdete kolem ulice Kobylín, Lovecká, ale hlavně po Mokrohorské. Z Mokrohorské se dáte na lesní cestu Soběšická. Asi 2,5 km cesty dolů, a už jste v Mokré Hoře. Nejbližší zastávka je, myslím Jandáskova, nebo Mokrá Hora. Autobusem dojedete zpátky do Králova Pole.

2. Z Brna do Křtin a údolím zpět - Tento výlet je pouze pro cyklisty


Jestliže jsem sliboval, že zde najdete tipy na výlety na kolech, tak teď jsem se rozhodl splnit slib! A kam pojedeme? Výchozím bodem se stanou Obřany, nebo Soběšice. Ze Soběšic pojedete po silnici směr Lesná k zastávce "U vodárny". Odtud pojedete na Panskou Líchu a dále do Bílovic nad Svitavou, není to nic složitého, stačí jet po žlutobílé značce. Z Obřan se dáte od tramvaje číslo 4 ulicí Babická k tunelu. Dále již postačí sledovat řeku a dojet podél ní do Bílovic. Z Bílovic pojedeme do Řícmanic. Je zde koupaliště. Z Řícmanic pojedete do Kanic. Z Kanic jeďte směr Ochoz u Brna. Do Ochozu u Brna ale určitě nejeďte. Na křižovatce odbočte doleva a jeďte směr Březina a Křtiny. Pozor, do Březiny je větší stoupání a je zde provoz. Z Březiny stoupání je taky. Jakmile toto stoupání zvládnete, sjedete dolů do Křtin. Je to pěkný sjezd lesem. Křtiny jsou významné poutní místo a často se zde konají poutě. Z Křtin se dá směrem jet Adamov, Babice nad Svitavou(do těch ale nepojedete). Do Adamova je to krásných 10 km mírně dolů. Teď pozor! Kdo je borec a chce se dostat do Útěchova, nechť v Adamově začne stoupat. Je to velice náročné táhlé stoupání. Já už jsem ho jednou jel a bylo to fuška! Jinak z Adamova se dá jet dále do Bílovic. Opět je to asi 10 km. Je to pořád rovinka, celkem pohoda. Kontrolním bodem je Nemocnice Babice nad Svitavou. Z Bílovic opět jeďte do Obřan. Jestliže já jsem jel z Lesné a vrátil jsem se na Lesnou, cesta měřila skoro 60 km. To je vše.

3. Z Útěchova do Bílovic a naopak - vhodná i pro cyklisty


Teď si dáme něco těžšího. Z Útěchova do Bílovic je to asi 6 km. Ale nenechte se mýlit. Začněme Bílovicemi. Držte se zelené značky. Prvních pár stovek metrů jedete ještě po rovince. Ale najednou se cesta začíná zvedat. Je třeba vyjet ke komínu, vrcholové dominantě Bílovic. Ale to pořád není vše. Po silnici vyjedete z Bílovic. Začíná lesní cesta Vojanka. Vydržte to, stoupání je zde opravdu náročné, ale vyplatí se. Jakmile dojedete k vršku, sjeďte k místu zvaném U Luže. Je to sice rozcestí, ale berte to s rezervou. Jediná příchozí končící modrá jde dost dolů a cesta na kole by mohla skončit pádem. Proto dále pokračujte po zelené. Ale nic na tom nemění, že palouk U Luže je hezké místo a je tam snad i studánka. Mnoho lidí zde odpočívá. Od Luže budeme dále pokračovat do Útěchova. Cesta je už mnohem lehčí. Konec cesty do Útěchova vede kolem silnice. Z Útěchova: až k Luži v pohodě, od Luže stoupání a pak dlouhé klesání do Bílovic. Pozor v Bílovicích na sjezd dolů od komína. To je vše.

4. Z Jundrova do Kohoutovic - vhodné i pro cyklisty


Další cesta nás zavede do lesů, které jsou pro někoho známé, pro někoho spíš neznámé. Půjdeme se projít do Jundrovských a Kohoutovických lesů. Doporučuji si vzít foťák. Začněme dopravou. Tramvají číslo 1, 3 nebo 11 přijeďte z města na zastávku Vozovna Komín. Tam si povšimněte rozcestníku. Není to ale úplně doopravdy rozcestník, je dobré si povšimnout, že na tomto místě prostě začíná zelená značka. A té se budeme držet až do Kohoutovic. Je to 8 km, ale stojí to za to! Věřte mi. Půjdeme po zelené do Jundrova. Komu je tedy výhodnější Jundrov, ať přijede na Optátovu. V Jundrově je informativní rozcestník, že jsme ušli 1 km a že stojíme na ulici Nálepkova. Půjdeme dále po zelené. Cesta se začíná zdvihat do kopce, až konečně stojíme před bránou do lesa u Jundrova. Po zelené stále pokračujeme. Měli bychom si povšimnout Mini Zoo, i když uvidíme zajímavější zvířata. Jde se již lépe, cesta se sice vlní, ale je to o poznání lepší. Z té výšky uvidíme krásně do Bystrce. Z Nálepkovy je to na další rozcestí myslím 2 nebo 3 km. To rozcestí se jmenuje Pod Holednou. Zde se napojovala žlutá turistická značka z Bystrce. Zelená značka nás po jednom kilometru dovede k rozcestí U Jezírka.



Na cestě k rozcestí U jezírka



U jezírka je krásně...


Na cestě k jezírku se vám možná poštěstí spatřit daňky, muflony, hlavně v létě. Možná budou loudit. Od Jezírka pokračujeme po zelené k rozcestí Vrbovec. Zde začíná modrá značka. Ale tu nechme být. My nadále pokračujeme, už jen 2 km ke Kohoutovické hájence. Chodí zde opravdu hodně lidí, možná proto, aby si prohlídli docela velkou oboru pro divoká prasata. Ano, je zde několik divokých prasat. Doporučuji vyfotit. Od prasátek je to asi 1 km stoupání k hájence. Odtud nás již odveze autobus. Dva vás dovezou na Mendlovo náměstí, jedním se dá dojet do Bystrce nebo až na Ústřední hřbitov. To je vše.

5. Od zastávky "U buku" do Bílovic - vhodné i pro cyklisty


Další cesta bude lehčí, nebude náročná, bude jistě příjemná. Autobusem číslo 43 nebo 57 pojedeme na zastávku U Buku. Pozor, je na znamení. Po vystoupení uvidíme informativní ceduli o lesním palouku. V zimě je to oblíbené místo sáňkařů z centra Brna. Je zde také rozcestník žluté značky. Po ní se vydáme směr Bílovice nad Svitavou. Jakmile projdeme hustším porostem, napojíme se na cestu Melatín. Rádi po ní jezdí i cyklisté, a to od jejího začátku u silnice před Bukem. Jak sami zjistíte, je to opravdu pohodová cesta a jediným rozcestníkem bude místo V Melatíně. Odtud se dá napojit na modrou značku k rozcestí U Luže nebo také po modré nad Soběšice. Nebo také jít po modré na místo zvané Panská Louka a zde se napojit na červenou značku do Soběšic nebo k Jezírku. Musím však dopředu upozornit, že je lepší dále pokračovat po žluté značce, jak modrá, tak i červená značka jsou velmi obtížné pro cyklisty. Takže po žluté v klidu dojedeme do Bílovic. A je to. Na rozdíl od lesní cesty Vojanky je klesání pozvolné, lze tedy tuto cestu doporučit i v opačném směru. Ve směru K Buku je cesta ideální pro cyklisty nováčky, kteří chtějí poznat, co je to pozvolné stoupání. To je vše.

6. Z Obřan přes Bílovice nad Líšeň - vhodné i pro cyklisty


Onehdá jsem si prohlížel mapu Brna a okolí a napadlo mě, že bych mohl jít z Líšně po žluté k Šumberově díře a pak k řece a do Obřan. Jenomže, rozhodl jsem se jinak a po obědě jsem vytáhl kolo ven a rozhodl se nádherně projet. Z Lesné sjedeme do Obřan, dobře, prostě výchozím bodem budou Obřany a konečná tramvaje. Po červené značce pojedeme kolem řeky do Bílovic. Nic náročného. Dojedeme k Sokolovně a pokračujeme již ne po silnici, ale prostě doprava dál. Kontrolním bodem bude nejprve Hájenka Lišky Bystroušky, dále informace, že jste vjeli na lesní cestu Červená a nakonec studánka Leoše Janáčka. Jak je les divu krásný, je napsáno. Určitě se napijte vody ze studánky, voda je kvalitní a dobrá, studánka opravdu hodně známá. Teď je však třeba, abychom dále pokračovali po lesní cestě. Z cesty neodbočujeme, ani nejedeme na nějaký most, ale i ta cesta se zatočí. Po nějaké té chvíli přece jen cesta se otáčí a začíná hezky stoupat. Nic těžkého. Na této cestě bývá dost turistů i cyklistů. Najednou se cesta trochu srovná a vy v klidu dojedete k Resslovu památníku. Co dál? Po odpočinku nás čeká závěrečné stoupání lesní cesty k silnici. Je celkem těžké. Dojeďte k silnici (rozcestí Kopaniny). Silnice vede do Líšně, nebo do Ochozu u Brna. U silnice je rozcestník. Vy se dejte po žluté směr Velká Klajdovka. Po kilometru jízdy dojedete k rozcestníku žluté a modré. Po modré se dá dojet na Šumberu a k řece Svratce. Ale my nadále po žluté. Dojedeme k vysílači a pak na loučku. Je zde krásný výhled na Brno. Když k tomu ještě připočtete lom a tu loučku, zjistíte, že vše dohromady velmi zajímavě kontrastuje. Po žluté sjeďte k Velké Klajdovce. A to je pro dnešek vše. Zaj#237mavost: z Ob#345an vede do B#237lovic #382eleznice sm#283#345uj#237c#237 na #268eskou T#345ebovou. Co to znamen#225? P#345i ch#367zi z Ob#345an do B#237lovic n#283jak#253 ten vlak uvid#237te (v jednom m#237st#283 je #382eleznice vedena hodn#283 bl#237zko), v#269etn#283 Pendolina! Z Brna jede v 15:07 SC Johann Gregor Mendel (z V#237dn#283), d#225le v 17:07 SC Smetana (t#233#382 z V#237dn#283). Z Prahy pak do Brna p#345ijede v 10:49, 12:49 a 20:49. A nejenom Pendolino, ob#269as jedou rychl#237ky Euro City. Cestu si tedy m#367#382ete napl#225novat a Pendolino vid#283t v akci:-)

7. Od kamenolomu do Kohoutovic - vhodné i pro cyklisty


Opět se vydáme do údolí oddechu. Bude nám stačit, když vystoupíme na zastávce Kamenolom, trochu riskatně přejdeme silnici (bacha!), proj(e)deme se po mostě. K rozcestníku Letná. My se však dáme údolím oddechu. Nejprve půjdeme kolem chatek, pak vstoupíme branou do lesa. Lesem půjdeme nebo pojedeme tak dlouho, dokud nenarazíme na zelenou značku a s ní půjdeme nebo pojedeme k oboře divokých prasat. Poblíž je silnice. Vyjdeme z lesa branou, přejdeme silnici, mineme zastávku Stará dálnice a jdeme pod most. Dáme se doprava po cestě lesem. Po nějaké době potkáme dub troják. Pozn.: zde se jde bez doprovodu značky. Po nějaké době se napojí žlutá značka z Bosonoh. Jděme po ní. Když náhle začne stoupat doleva nahoru, jděme dál po lesní cestě, pak po asfaltce a kolem baráků vejdeme do Kohoutovic. Toť vše.

8. Z Adamova na Nový hrad po Hradské lesní cest#283 a pak dál - Ideální pro cyklisty


Tentokrát bude výchozím bodem městečko Adamov. Jak se tam dostat: z Bílovic anebo z Útěchova. Z Adamova pojedeme nejprve kolem řeky po zelené turistické značce. Po značce vyjedeme na rozcestí Nový hrad. V jednom místě je však turistická trasa zcela nevhodná pro cyklisty a proto pojedeme po lesní cestě bokem (ono, je to relativně dlouhá objížďka, ale pro cyklisty je určitě lepší). Když už jsme poblíž toho Nového hradu, tak doporučuji na něj se podívat a třeba i prohlédnout. Ale pak už se vrátíme zpět na rozcestí. A pojedeme (nebo teda půjdeme) po červené turistické trase směr Máchův památník. Cesta je to velice krásná. Pak přijedeme k památníku Hradské cesty. Od památníku vede cesta na Máchův památník. Ale, pokud nepotřebujete vidět Máchův památník(je totiž na kopci a na kole ten přístup není úplně nejlepší), stačí jet po lesní cestě dál. Určitě se neztratíte a brzy se navrátíte na červenou turistickou trasu (ona je jinak navržená přes ten památník a rozcestník se žlutou turistickou trasou), po ní pojedete na okraj Olomučan. Odtud pojedete z kopce dolů do údolí. Pak už stačí jet údolím přes Adamov do Bílovic a pak do Obřan. A to už je vše.

9. Ze Starého Lískovce přes Ostopovice až do Modřic


Tahle cesta je také zajímavá, ale má jednu nevýhodu: pokud vám ujede ze Starého Lískovce autobus do Ostopovic, budete muset jít do Ostopovic pěšky. Cesta se dá zkrátit tak, že alespoň popojedete běžnou brněnskou linkou na okraj. Dopravíme se tedy do Ostopovic, projdeme obcí směr Střelice a všimneme si žluté turistické značky. Po té půjdeme. Nejprve po silnici, pak po polní cestě kolem Podskalního mlýna a dojdeme zase k silnici. Tu silnici přejdeme a budeme se pořád držet žluté značky. Ta nás zavede do lesa, ve kterém je i rozcestník Střelický les. K Anenskému mlýnu už není daleko. Když už jsme konečně u toho mlýna, změníme značku a půjdeme po modré do Modřic - 7,5 kilometrů. Ještě než se definitivně vydáme po modré, můžeme navštívit malé občerstvení s nízkými cenami. Modrá značka vede krásně kolem vody, půjdeme kolem Nového mlýna a postupně dojdeme až do Želešic. V jednu chvíli půjdete kolem lomu (běžte po značce, já nechtěně šel po silnici). A pak už nám zbývá jen kopec ze Želešic nad Modřice. Bohužel už je to cesta kolem silnice, takže nic moc. Značka nás dovede až k tramvajové lince č. 2. A to už je vše.

10. Z Ivanovic do Bystrce - vhodné i pro cyklisty


Tentokrát kratší trasa. Autobusem dojedeme do Ivanovic na zastávku Kouty. Povšimneme si informačních tabulí, ale hlavně si všimneme rozcestníku. Ten nás informuje o tom, že zde začíná modrá turistická značka. A po ní půjdeme. Nejprve 1,5 kilometru nad rozcestí Pod chocholou (402 metrů nad mořem). Zpočátku půjdeme kolem baráčků, ale pak dojdeme k Občerstvení pod Babou. Zde je důležité, abychom šli po modré doprava a ne rovně, tam totiž trasa nevede a došli bychom jen k ivanovické stdunáce. Tak tedy po modré dojdeme na rozcestí Pod chocholou. Poblíž cesty rostou maliny. Na tomto rozcestí zjitíme, že se přidala žlutá značka a půjdeme nyní po obou značkách kilometr na rozcestí Pod Velkou Babou. Je to velice snadná cesta. Na rozcestí se trasy rozdělují, ale my půjdeme po modré na rozcestí Nad kopaninami. Zde je možné si cestu prodloužit, po žluté jít na velkou Babu (není nutno na ni vylézt, rozcestí je pod ní -> takže nic moc stoupání) a pak se po zelené vrátit Nad Kopaniny. Jsme tedy na rozcestí Nad kopaninami a půjdeme dále po modré na rozcestí Pod boudou (respektive U boudy). 2 kilometry k boudě. Les je krásný a cesta i přes svá zvlnění příjemně ubíhá. Až vyjdete z lesa a uvidíte pole, nejdetě už rovně, ale zahněte doprava. Následuje rozcestí U boudy. A pak už jen 3 kilometry do Bystrce. Cesta je zpočátku pěkná, pak hodně klesá až pod Mniší horu. Modrá nás dovede až k tramvaji, lze jít částečně pod Mniší horou, ale musíme se zavčas vrátit k silnici, nebo bychom došli do zoo. A to už je vše. U tramvaje cesta končí. 8 kilometrů.

11. Z Útěchova přes Adamov do Vranova - pouze pro pěší


Autobusem se dopravíme do Útěchova a dojdeme k rozcestníku kousek nad smyčkou. Tam si všimeneme modré značky. Po ní půjdeme půl kilometru na Dlouhé vrchy (společně po žluté), pak už ale půjdeme jen po modré až do Adamova. Nic náročného. Z Adamova se pak dáme po žluté značce do Vranova. Po dvou kilometrech (nutno dodat - poměrně úzká cesta - proto není vhodná pro cyklisty) dojdeme na Hemzalův most (nadmořská výška 415 metrů nad mořem) a pak už vylezeme do Vranova k myslivně. Cesta je už mnohem širší než předtím. No a to je už vše, pokud by vám autobus ujel a nechcete čekat, běžte do Útěchova pěšky po zelené značce od kostela. A to je vše.

12. Z Bystrce do Pisárek - pouze pro pěší


Tahle trasa patří k těm náročnějším a nedoporučuji ji v zimě a po vydatných deštích. Výchozí bod: zastávka MHD Kamenolom. Přejdeme silnici a přijdeme k rozcestí "Letná". Z Letné půjdeme po žluté pouze kousek. V údolí se dlouho nezdržíme, naopak, velmi brzy se z něho vydáme do obory. U hřiště odbočíme k brance a vejdeme do obory. Teď nás čeká asi 750 metrů stoupání pod Holednou. Cesta je skalnatá a náročná. Kdo je však zdatný, cestu zvládne. Tato cesta je však opravdu nebezpečná po dešti a v zimě. Hurá, jsme pod Holednou. Nyní půjdeme kilometr k jezírku. Cesta už je úplně jiná. U jezírka si odpočineme. Stále po žluté půjdeme na Hobrtenky. Čekají nás dva solidní kopečky, zejména ten druhý je dosti prudký. Z Hobrtenek to sice není daleko do Kohoutovic, ale my se tentokrát dáme po modré do Pisárek. Zpočátku je cesta široká, jak ale půjdeme dál, cesta se zůží a změní v schodovitou cestu dolů. Menší serpentiny a zajímavé výhledy, ano, opravdu zajímavá cesta. Jakmile sejdeme k silnici, cesta končí. Ještě si můžeme vybrat, jakou linku MHD na návrat použijeme. Ale to už nechám na vás. POZOR! ZMĚNA: žlutá značka vede z Letné údolím dále, neodbočuje nyní doleva u hřiště nahoru! Dojdete po ní až na rozcestník, kde se setká se zelenou značkou z Jundrova. Pokud půjdete nahoru, dojdete k jezírku a pak do Kohoutovic!

13. Na Babí lom - pouze pro pěší


Tentokrát se vydáme na Babí lom. Ptáte se proč? Protože v místech Babího lomu se nachází veřejnosti přístupná rozhledna. Navíc díky cestě po skalnatém hřebeni je výlet sem opravdu fascinující. Ideální výchozí bod je obec Lelekovice. Do této obce se můžeme dostat po svých z Útěchova po žluté značce (bohužel, částečně trasa vede po silnici), nebo dojet autobusovou linkou č. 41 z Králova Pole - nádraží. Stačí si jen zjistit čas spojení. V protažené délce jezdí přibližně jednou za hodinu(o víkendu). V Lelekovicích je už možné rozhlednu docela dobře vidět. Kopeček vypadá impozatně. Po červené turistické značce se dáme nejdříve ulicemi obce, za chvíli však obec opustíme a půjdeme lesní cestičkou stále nahoru. Cesta je zpočátku prudká, ale čím víc stoupáme, tím se cesta stává schůdnější. Povšimneme si červených devonských slepenců na cestě. Pod rozhlednou je skalka. Z rozhledny je krásný výhled. Za pěkného počasí jsou vidět Dukovany - chladící věže. I televizní vysílač Kojál. Když se dostatečně pokocháme výhledem, budeme dále pokračovat po červené. Čeká nás hřebenovitá cesta kolem skalisek. Nakonec dojdeme pod Babí lom. Na kopec se dá vylézt, ale nás spíš bude zajímat rozcestník. Po červené se dá dostat do Vranova, po modré do Kuřimi. A nás bude zajímat modrá značka. Do Podlesí je to kousek. V Podlesí nenajdete rozcestník, značka vás dovede k silnici z Brna do Svitav. Silnici opatrně přejdeme a dáme se polní cestou do Kuřimi. Modrá značka nás dovede až na nádraží. Do Brna jezdí dost vlaků, pokud nepřijdete opravdu móc pozdě, je šance, že nebudete čekat víc jak dvacet minut. Pokud máte šalinkartu, ušetříte. Díky IDS JMK se totiž dostanete do Brna za příjemných osm korun. Před Brnem je ještě nádraží Česká, pak už následují Řečkovice a Královo Pole. Vlaky obvykle pokračují na hlavní nádraží. Kdo by chtěl do centra, nemusí přestupovat na tramvaj, vlak je rychlejší. A to je vše.

14. Na Hornek


Velice známým, nicméně ne příliš navštěvovaným místem je skalisko Hornek. Jedná se o rezervaci teplomilných rostlin. Výchozí bod: konečná stanice linky MHD Líšeň - hřbitov. Na zastávce je mapa a poblíž rozcestník. Po nově vybudované zelené značce dojdeme až na rozcestí Hornek. Nejprve po silnici, pak lesem. Na skalisko Hornek vede značená odbočka (asi 400 metrů chůze tam). Po té, co se pokocháme výhledem, se vrátíme na rozcestník. Po žluté značce dojdeme na rozcestí Kopaniny. Zde si můžeme vybrat, jestli na Velkou Klajdovku dojdeme přes Šumberu, nebo kratší cestou kolem silnice. Hezčí je cesta přes Šumberu, čeká vás krásný výhled na Brno. A to už je vše.

15. Velká Baba - i pro cyklisty


Opět zavítáme do přírodní rezervace Baba. Výchozí bod: konečná stanice tramvaje č. 1 v Řečkovicích. Hned u smyčky je rozcestník (výchozí). Zelená značka směřuje na Velkou Babu. 3 kilometry. Nejprve půjdeme po ulici Terezy Novákové, avšak u zastávky Žilkova půjdeme doleva podél kasáren. Po této silničce půjdeme do lesa. Pořád rovně, žádné odbočování. Před lesem silnička končí a kolem zahrad už půjdete po lesní cestě. Od zahrad brzy odbočíte. Teď to budou mít náročné zejména cyklisté, protože cesta sice není moc prudká, je však dost rozbitá a plná různých ďolíků. Jak však tato obtížnější část skončí, cesta už bude o něco lepší a na Velkou Babu už dojdete po dobré cestě. Na vrcholu (440 m n.m) je vrcholová kniha a hlavně rozcestník. My se dáme po žluté na rozcestí U obrázku. Zpočátku je cesta uzoučká, záhy však je krásně široká a cyklsité se mohou rozjet. 1,5 kilometru krásným lesem uteče co nevidět. A zde, na rozcestí U obrázku je konec zelené značky (jiné!). Po té se teď dáme ke studánce Pergl. Je to půl kilometru. Všimněte si, že jste v nadmořské výšce 294 m n.m. (ušli jste tedy skoro 150 metrů převýšení dolů!). A pak už zbývá už jen kilometr a půl do Medlánek na autobus. A to je vše.

16. Obřanský hrad - spíše pro pěší


Výchozí bod: Obřany, konečná stanice tramvajové linky. č 4. Na zastávce je rozcestník a také informační cedule. Po červené značce půjdete 2,5 kilometru do Těsnohlídkova údolí. Kolem řeky se jde snadno. Rozcestí Těsnohlídkovo údolí. Dáte se po modré na Obřanský hrad. Cesta je dosti prudká, a proto nedoporučuji tuto trasu pro cyklisty. Stoupání je potřeba zdolat. Obřanský hrad - jak se píše na tabulích, v těchto místech už dávno nestojí, ale jsou vidět jeho zbytky. Po modré budeme pokračovat až k Šumberovi. Je to o něco delší varianta, je možná i kratší cesta, tu však nyní nebudu popisovat. Na rozcestí Šumbera změníte modrou za žlutou a po ní dojdete až na Velkou Klajdovku. A to už je vše.

17. Hostěnické propadání, jeskyně Pekárna a Hornek - spíše pro pěší


Poměrně náročná cesta s četnými převýšeními. Výchozí bod: Mariánské údolí, konečná stanice linky č. 45. Dojdeme k rozcestníku, který sice není přímo u zastávky, ale nachází se asi 100 metrů chůze po asfaltové cestě do údolí, směrem na Muchovu boudu, od místa výstupu. Teď už půjdeme po značené trase. Nejprve 500 metrů k Eldorádu. A pak se dáme po červené značce směr Horákovská myslivna. 2 kilometry stoupání, ale není to moc hrozné. Rozcestník Horákovská myslivna jsem nezaregistroval, zato jsem si všiml kaple Mitrovských. Od Horákovské myslivny jsou to dva kilometry k Mokerské myslivně. U Mokerské myslivny je upozornění, že se nacházíte na okraji Moravského krasu. A teď už jen 2,5 kilometru k Hostěnickému propadání. Na jednom stromě je upozornění na kříž Pacherův. Doporučuji zkusit najít (našel jsem), kříž stojí za to. A pak se vraťte na cestu. Směřujeme k propadání a cesta příjemně ubíhá. Když už jsme na místě (a už jsme ušli 7 kilometrů), zajděme se na ono propadání podívat. Červenou značku změníme na žlutou a půjdeme směr Ochozská jeskyně. Dole (už u té jeskyně) je značená odbočka k jeskyni Pekárna (běžte se určitě podívat). Pokračujeme ke Kaprálovu mlýnu(po žluté i po modré). Od mlýna půjdeme jen po modré na rozcestí Říčky (ne nejedná se o ono známé lyžařské středisko v Orlických horách). Z rozcestí Říčky se dáme po žluté na Hornek. Je to kilometr a půl. Zpočátku je cesta snadná, ale v jednom místě vás čeká velice prudké stoupání, které téměř nebere konce (a nevím, jestli by ten kopec zdolal cyklista). Kudy z Horneku to už je na vás. Jestli půjdete kratší cestou ke hřbitovu nebo se projdete přes Kopaniny na Hády (opět doporučuji delší variantu, je hezčí kvůli výhledu). A to už je vše. Kilometráž: Mariánské údolí - Hostěnické propadání - asi 7,5 kilometrů. Hostěnické propadání - jeskyně Pekárna - Kaprálův mlýn - asi 2,5 kilometru. Kaprálův mlýn - Říčky - 1 kilometr. Říčky - Hornek - 1,5 kilometru. Hornek - Líšeň, hřbitov - 2 kilometry. NEBO Hornek - Velká Klajdovka - cca. 5 kilometrů.

18. Naučná lesnická stezka mezi Soběšicemi a Útěchovem - pro pěší, pro odvážné cyklisty rovněž


Výchozí bod: konečná autobusů linek č. 43 a 57 Soběšice - Klarisky. Přijdeme k nedalekému rozcestníku a dáme se po červené směr Panská louka. Je to 5 kilometrů. Zpočátku je cesta snadná, jenže jakmile zahnete do lesa, cesta se podstatně zúží a začíná dobrodrůžo. Cesta se různě klikatí, takže o různé přelezání kmenů nebude nouze. Když konečně dojdete na rozcestí Panská louka, všimněte si rozcestníku. Od Lesní školky totiž přišla modrá značka směr Melatín a U Luže (kde modrá značka končí - po zelené do Útěchova či do Bílovic, ale k Luži z Melatína je velice pridký kopec). Ale my půjdeme dále po červené směr U jezírka. Opět nás čeká spíše užší cesta. Na rozcestí U jezírka je naše cesta u konce. Autobusem do Soběšic a do centra (o víkendu jezdí každé čtrvt hodiny až do pěti hodin), nebo do Soběšic pěšky. Nebo snad do Mokré hory? To už nechám na vás.

19. Kolem Vranova - pěšky, na kole, i na běžkách


Nepříliš náročný okruh kolem Vranova nám bohužel nenabídne mnoho vyhlídek na Vranov, ale proč ne. Výhodou je totiž možnost napojit se na dvě jiné turistické trasy (v závěru cesty zelená do Svaté Kateřiny, nebo červená do údolí mezi Adamovem a Blanskem, dále na Nový Hrad) pomocí této okružní trasy. Celá trasa měří asi 4,5 kilometrů, výchozím bodem je zastávka MHD ve Vranově - myslivna. Od ní se vydáme k rozcestí oranžovožluté trasy. Ta nás provede po celé délce trasy. Prvním místem bude rozcestí Baba, zhruba po dvou kilometrech, pak vás kilometr a půl povede červená značka k rozcestí Potoky. Důležité upozornění: protože cesta není úplně ideálně značená, držte se hlavní, široké trasy. Kontrolní body: dva krmelce, svodidla. Od Potoků už je to kousek ke konečné stanici autobusu č. 43.

Kombinace tras: spojením několika tras můžete za den ujít opravdu mnoho kilometrů.

Např. můžete jít ze Žebětína až do Líšně aniž byste šli bez turistického značení. Stručně popíšu: autobusem do Žebětína, po modré značce na Horákův Žleb, dále pak směr Ríšova studánka(možno ještě prodloužit přes Helenčinu studánku) a Veveří. Přes lávku směr Tři Kříže, po modré přes Trnůvku až do Rozdrojovic, následně po červené značce do Jinačovic a dále pak na rozcestí Pod Sychrovem. Odtamtud do České, v České změnit červenou zančku za žlutou a vydat se směr Lelekovice a po ní dojít až do Útěchova. Do Bílovic existuje více tras, ale běžme třeba po Vojance po zelené značce. Z Bílovic pak rovněž po zelené vystoupáme na Spálenisko a pak už hurá po žluté na Klajdovku! Náročné, že?
Zpátky navrch!
Průvodce po príglu